Memleket tadında lezzetler

Bizden ve Müşterilerimizden Gelenler

Zile Pekmezi Nasıl Hazırlanır?
Pekmez toprağı ve üzüm birlikte ezilir. Şıra elde edilir. Leğende bu şıra kaynama noktasına kadar ısıtılır. Başka bir leğene alınıp soğuması beklenir. Soğuyan şıra berraklaşana kadar bekletilir.(tortular dibe toplanır, suyu üstüne çıkana kadar ).Duru su süzülür. Bu işleme kestirme işlemi denir. Kestirilen şıra bakır tencereye alınır, yöresel adı (güdel) olan tahta kaşıkla kısık ateşte karıştırarak kaynatılır. Kepçe ile savurarak köpüklenmesi ve taşması engellenir. Çarpa çarpa beyazlanması sağlanır.(Bu işleme 6-7 saat devam edilir.) Sonra saklama kaplarına boşaltılır.

Zile Pekmezinin Faydaları Nelerdir?
- Zile Pekmezi içerisinde çok aşırı miktarda şeker bulundurmaktadır. Bu içeriğinden dolayı iyi bir karbonhidrat deposu olarak kullanılabilir.
- İçerisinde e fazla kalsiyum ve demir olmak üzere çok çeşitli mineraller bulunmaktadır.
- Özellikle hamile ve emzirme dönemindeki bayanlar için yardımcı etkileri vardır.
- Kansızlık ve Anemi problemlerinde, kan yapıcı bir madde olarak kullanılabilmektedir.
- Ayrıca çocuklarda da anlamayı, kavramayı ve odaklanmayı arttırıcı özelliği de bulunmaktadır.
- Sabahları aç karınla tüketildiği durumunda, midede oluşan ülser problemleri için ciddi faydalar sağlamaktadır.
- Ayrıca bay ve bayan fark etmeksizin, cinsel yönden istek arttırıcı özelliği de bulunmaktadır.

--Zile Pekmezi--

Zile Kömesi içeriğinde ipe dizili halde sıralı olarak ceviz içeren, üzüm şırası, buğday nişastası ve un ile hazırlanan, sonrasında ise hasuda ile kaplanan bir gıda ürünüdür. Halk arasında cevizlik sucuk olarak da bilinen bu yiyecek çeşidi tam bir enerji deposudur. Meşhur Zile üzümleri ile elde edilen bu yiyecek sonbaharda üretilmekte, ayrıca içerisine şeker ve su katılmamaktadır.
Başlıca ceviz ve üzümden elde edilen ve şırayla yapılan köme, tadını Zile’ye özgü olan üzümlere borçludur. Bu yörede yetişen üzümlerin ince damarlı yapısı, köme yapmaya oldukça elverişlidir. Şeklinden dolayı köme adını alan bu tatlı yiyecek çeşidi, sonbahar aylarında, hasat zamanı sonrasında yapılmaktadır.

--Zile Kömesi--

Bir leğene koyulan yıkanmış yarma düğüsü şıra ile yumuşayana kadar pişirilir ve suyu çektirilir. Düzenli olarak karıştırarak bir müddet pişirilir. Koyulaşıncaya kadar devamlı karıştırılır. Olup olmadığını anlamak için bir tabağa az miktarda konulur. Eğer tabağa yapışmadan kalkıyorsa tarhananın kıvamı olmuş demektir. Ocaktan indirildikten sonra yüksek kenarlı tepsilere 1-2 cm kalınlığında boşaltılarak soğumaya bırakılır. Ertesi gün tepsilerde katılaşmış olan tarhanalar baklava dilimi şeklinde kesilir. Kapalı ve havadar bir yerde çığlar üzerine serilerek kurumaya bırakılır. Dilimler nişastaya bulanarak saklanır. Cevizle servis edilir.

--Tatlı Tarhana--

Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)