Memleket tadında lezzetler

Hakkımızda

İşletmemiz; Meltem Vural tarafından, 2015 yılında yine kendi renkli karakterine uygun olarak “Rengarenk Ev Yemekleri ve Cafe” adıyla ticari hayatına başladı.

Aslen Kayserili olup Malatya da uzun yıllar bulunmuş olan Meltem Vural; önce Bilgisayar Programcılığı ön lisansını okurken, ardından da evliliğiyle Zile’ye adım atmıştı. İşyerini açtığında Zile’de neredeyse 15 yılı geride bırakmış, çeşitli iş yerlerinde çalışmış, Belediye Meclisi ve TSO Kadın Girişimciler Kurulu gibi birçok alanda görev yapmış, Zile’de ciddi bir çevre ve yer edinmişti.

Meltem Vural’ın en büyük avantajı; yıllarını Zile’de geçirirken, yöresel mutfağa hakim olmasının dışında; yaşadığı diğer illerinde etkisiyle oralara ait mantı, içli köfte, hingel, analı kızlı gibi müthiş tarifleri de mutfağına sokması ile başladı. Ayrıca bölge insanının severek tükettiği, ancak yoğun emek ve zaman gerektiren keşkek, mumbar gibi ürünler de menü de yer almaya başlayınca, bazı ürünleri ön sipariş ile satmaya başladı.

Sıcak servis ve paket servis sunan firmamız; aynı zamanda dondurulmuş ürünler ile çalışan bayanlara, misafir ağırlayacak bayanlara, yalnız yaşayanlar, bekarlara ve öğrencilere de hizmet etmeye başladı. İnsanlar bir süre sonra, marketten donuk ürün almaktansa, güvendiği ve el yapımı olduğunu bildiği dondurulmuş ürünlere yöneldi.

Müşteri portföyünün genişlemesi, ürün çeşitliliğinin artması, işyerinin tutundurulmasına rağmen; işletmemiz, 2020 yılında ulusal ve uluslararası düzeyde pandemi ilan edilen Covid-19 süreci ile sıkıntıya düştü.

“En iyi iş, bildiğimiz iştir” felsefesiyle yeni arayışa giren firma, online satışa yöneldi. Bilgisayar programcısı iki eşin kurduğu altyapıyla birlikte, firma “Organik 60” markasıyla online platforma taşındı.

Özellikle dondurulmuş ürünler (etli yaprak sarması, zeytinyağlı yaprak sarması, kasap köfte, sulu köfte, içli köfte vs.) ve unlu mamullerin büyük bir kısmı (erişte ve çeşitleri, mantı vs.) kendi mutfağımızda, alışkın olduğunuz damak tadı ile annenizin tarifleriyle üretilmektedir.

Evliya Çelebi, ünlü eseri Seyahatname’de “"Evvelâ bu hoş-havalı şehrin dört tarafında olan bahçeleri, bostanları ve gülistan bağları içinde akan suları var ki her bir tatlı sulu ırmağın kıyısında direkli İrem Bağları gibi Rıdvan Cenneti bahçelerinde bülbüllerin figanları ve hoş sesli ötüşleri insanın ruhuna safa verir. Bütün meyveleri öyle ter ü taze ve suludur ki diğer beldelere türlü türlü meyvelerinden hediye götürürler. Henüz letâfeti ve tatlılığı bâki olup birkaç günde lezzeti değişmeyip yine taze ve tatlı kalır” demektedir.

Seyahatname’de bahsedildiği üzere; şehir, çevresindeki bağları ile ünlenmiştir. Bu bağlar, bölge insanı tarafından hem sayfiye yeri, hem de üretim amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bağ kültürü; bölgede bağcılığında gelişmesinde rol oynamış, bağdan çıkan mahsuller de değerlendirilme yoluna gidilmiştir.

İşletme sahibinin da aile bağları olup; asma yaprağı, sıvı üzüm pekmezi, köme gibi bazı ürünler de bizzat kendi imalatlarıdır.

Kendi üretimimizin yetmediği yada üretim yapmadığımız durumlarda; yine kendi memleketimizin insanından, yerel üreticilerden ilgili ürünleri tedarik etmekteyiz.